Oddajesz iPhone’a do serwisu? Zrób to przed wydaniem urządzenia!

Nawet najlepsze urządzenia się czasem psują – iPhone też będzie kiedyś być może wymagał serwisu, ale zanim oddasz sprzęt w dobre ręce, pamiętaj o tym, co powinieneś zrobić. Każda naprawa wiąże się z określonym ryzykiem i to przede wszystkim Ty musisz się zabezpieczyć.

Wyloguj się z iCloud i innych chmur

Wylogowanie się z iClouda będzie możliwe nawet wtedy, kiedy nie możesz włączyć swojego urządzenia, zresztą z innych kont najczęściej też. Pamiętaj, że to tylko środek zapobiegawczy – nawet w zaufanym serwisie nie powinieneś zostawiać urządzenia, które na przykład pozwala na wykonanie jakichś operacji finansowych bez dodatkowego potwierdzenia. Poza tym, czasem naprawa Apple może wpływać na dane zapisane na iPhone, co może spowodować pewne problemy na powiązanych urządzeniach.

Oczywiście dobry serwis Apple będzie przeprowadzał naprawy tak, żeby ograniczać ryzyko wystąpienia takich problemów, ale ze względu na to, o jak skomplikowanym urządzeniu mowa, lepiej się dodatkowo zabezpieczyć.

Przygotuj kopię zapasową

Przy odpowiedniej konfiguracji kopia zapasowa powinna być wykonywana automatycznie (i dlatego też trzeba odłączyć iClouda), jednak na pewno warto przygotować dodatkową kopię przed oddaniem urządzenia do serwisu. Oczywiście nie zawsze trzeba będzie w czasie naprawy iPhone’a usuwać z niego dane, ale może się to wydarzyć nawet w wyniku błędu. Nawiasem mówiąc, to także dobra okazja, żeby przejrzeć stare pliki i wyrzucić to, co jest niepotrzebne.

Kopia zapasowa na pewno powinna objąć Twoje prywatne pliki, czyli muzykę, zdjęcia czy dokumenty, natomiast najwygodniej będzie, jeśli zabezpieczysz też dane systemowe i dane aplikacji, co skróci czas ponownej konfiguracji urządzenia.

Skonfiguruj urządzenie zastępcze

Niektóre naprawy zajmą dzień lub dwa i wtedy można sobie poradzić bez telefonu, ale i tak wygodniej będzie nawet na tak krótki czas przygotować urządzenie zastępcze. To pozwoli Ci cały czas mieć pod ręką wszystkie narzędzia, z których korzystasz na co dzień, a przy okazji pewnie przypomni Ci również o potrzebie wyjęcia karty SIM z iPhone’a przeznaczonego do naprawy. Kartę bowiem powinieneś zostawić przy sobie.

Przeczytaj także:  Odwrócona osmoza — jak zapewnić jej maksymalną skuteczność?

W niektórych serwisach możesz otrzymać urządzenie zastępcze na czas naprawy, ale dotyczy to raczej dłuższych procedur i tak naprawdę, jeśli w swojej szufladzie masz już telefon, którego możesz użyć, to prawdopodobnie będzie to znacznie wygodniejsze.

Zapytaj, jakie akcesoria dostarczyć do serwisu

Niektóre serwisy do wybranych napraw będą też chciały otrzymać Twoje akcesoria, na przykład kabel lub ładowarkę, jeśli to z nimi może wiązać się przyczyna problemów. Z kolei w innych centrach serwisowych obsługa może zażyczyć sobie, żeby iPhone trafił do nich bez folii ani szybki ochronnej. To wszystko oczywiście drobiazgi, ale zerknij w regulamin serwisu lub zapytaj obsługę o takie rzeczy, żeby usprawnić cały proces.

Oczywiście dobre serwisy będą w stanie obejść wiele niedogodności, ale pamiętaj, że to nie pozostanie bez wpływu na to, jak długo urządzenie może pozostawać w serwisie.

Przygotuj opis usterki

Nawet jeżeli zgłosiłeś usterkę elektronicznie, to dobrze będzie dołączyć opis usterki do oddawanego sprzętu. Im dokładniej opiszesz, co jest nie tak, tym dokładniejsze procesy diagnostyczne można będzie przeprowadzić. Jeśli na przykład nie zawsze działa dotyk, to zaznacz, czy tak jest zawsze, czy na przykład tylko pod większym obciążeniem, a może problem pojawił się po przegrzaniu. Wiele detali, które wydają się bez znaczenia, może być pomocnych w diagnostyce, a zwykle opisy przygotowane zawczasu są dokładniejsze niż informacje, których udziela się już na miejscu w serwisie.

Jak widzisz, tych obowiązków nie ma wiele, ale zajmą trochę czasu. Są też bardzo ważne, jeśli chcesz po odebraniu iPhone’a z naprawy możliwie szybko wrócić do jego normalnego używania. 

Oddajesz iPhone’a do serwisu? Zrób to przed wydaniem urządzenia!
Przewiń na górę