Środowisko .NET kojarzone było przez jakiś czas z dość niszowymi rozwiązaniami informatycznymi, jednak lata ewolucji sprawiły, że stało się ono jednym z podstawowych rozwiązań między innymi dla aplikacji chmurowych i bezserwerowych. Dziś developerzy NET znajdują pracę przy bardzo zróżnicowanych projektach.
Skąd bierze się popularność stacka NET?
NET nie jest językiem oprogramowania, tylko platformą rozwojową, która pozwala na korzystanie z wielu języków – to jedna z podstawowych zalet. Dzięki takiej konstrukcji stacka, developerzy mogą korzystać z języków odpowiednich do realizowanych projektów, jednocześnie mając do dyspozycji bogaty zbiór bibliotek i rozwiązań specyficznych stworzonych przez Microsoft z myślą właśnie o NET. W pewnej mierze net developer praca sprowadza się do umiejętnego korzystania z gotowych zasobów, co przyspiesza proces programistyczny i pozwala łatwiej zastosować najbardziej efektywne rozwiązania z możliwych.
Jakie projekty można tworzyć w NET?
NET ma wiele zalet, jednak największą z nich jest bez wątpienia elastyczność. Na tym frameworku można budować zarówno najprostsze projekty, które po prostu mają działać bezserwerowo w chmurze, korzystają z rozmaitych zasobów, jak i skomplikowane systemy obsługujące czy to infrastrukturę bankową, czy procesy obróbki danych na podstawie sekwencji DNA/RNA.
To oczywiste, że programy z obu biegunów złożoności będą drastycznie inne, natomiast fakt, że można do ich tworzenia korzystać z gotowego stacka, który dostarcza podstawowych narzędzi programistycznych, jest niewątpliwym ułatwieniem i sprawia, że łatwiejsza staje się na przykład pewna standaryzacja stosowanych rozwiązań. Przyspiesza to propagację dobrych praktyk i pozwala wykorzystywać niektóre rozwiązania, które pozwalają na współpracę początkowo niezależnych aplikacji.
NET daje potężne możliwości, choć oczywiście będą się one nieco zmieniały w zależności od stosowanego języka. W każdym jednak przypadku można powiedzieć, że framework ten stanowi rozszerzenie możliwości języków programowania w ich podstawowych formatach.
Specjalistów nadal brakuje
O ile w wielu branżach czy w przypadku niektórych języków rynek wydaje się już nasycony, o tyle programiści, którzy poza popularnymi umiejętnościami – na przykład Angularem lub znajomością chmury Azure – wyróżniają się też biegłą znajomością NET, są wciąż poszukiwani na rynku. Ten stack, właśnie przez swoją uniwersalność, otwiera wielu developerom drzwi do międzynarodowej kariery, a na podstawowym poziomie pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają poszczególne języki programowania lub inne kompetencje.