Niespodziewane wydatki czy wymarzone wczasy – powodów, dla których emeryci rozważają zaciągnięcie kredytu, jest wiele. Czy kredyty są w zasięgu seniorów? Jakie warunki stawiają przed nimi banki? Dowiedz się, z czym wiąże się kredyt dla emeryta.
Czy emeryt ma szansę otrzymać kredyt?
Jak można przeczytać na blogu Funduszu Hipotecznego Familia familiasa.pl, emeryci mogą liczyć na to, że złożone przez nich wnioski o kredyt zostaną rozpatrzone pozytywnie – o ile oczywiście spełniają oni warunki, jakie stawia instytucja finansowa. Z myślą o najstarszej grupie klientów banki przygotowują różne produkty, w tym właśnie kredyty dla emerytów. Co więcej, niskie świadczenie emerytalne wcale nie musi być przeszkodą, aby taki kredyt został uruchomiony.
Z perspektywy instytucji finansowych udzielanie kredytów seniorom jest uważane za mało ryzykowne. Powodem jest stabilna sytuacja osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe oraz to, że wykazują się one sumiennym podejściem do płatności rat. Ale niekiedy może pojawić się przeszkoda – mowa o wieku seniora.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla seniora?
Senior, podobnie jak pozostali kredytobiorcy, przede wszystkim musi mieć zdolność kredytową. Podczas jej wyliczania bank bierze pod uwagę wysokość dochodu (świadczenia emerytalnego lub rentowego) oraz inne czynniki. Niektóre instytucje finansowe mogą chcieć się upewnić co do stanu zdrowia seniora.
Bank, w którym zostanie złożony wniosek o kredyt dla seniora, będzie chciał też:
- sprawdzić historię kredytową emeryta – a zatem zapoznać się z informacjami zgromadzonymi w BIK;
- zweryfikować wysokość i regularność dochodów – warto pamiętać, że dochodem są też inne świadczenia (obok emerytury);
- dowiedzieć się, ile osób liczy gospodarstwo domowe prowadzone przez seniora – zdarza się, że senior ma kogoś na utrzymaniu.
W przypadku seniorów istotną rolę odgrywa też wiek. Kredyt dla emeryta w wieku 67 czy 75 lat posiada w ofercie większość banków. Jednak starsze osoby mogą mieć problem z jego uzyskaniem. Wiele zależy od polityki banku, każda sprawa jest też rozpatrywana indywidualnie. Czasem kredytodawca może uzależniać decyzję od dodatkowych zabezpieczeń, np. ustanowienia hipoteki na nieruchomości.
Kredyt czy może pożyczka dla emeryta?
Kredyt dla emeryta nie jest jedyną możliwością – seniorzy mogą skorzystać również z pożyczki. Główna różnica polega na tym, że kredytu może udzielić jedynie bank, podczas gdy pożyczki oferują zarówno banki, jak i inne podmioty finansowe. Pożyczka dla emeryta może być bardziej dostępna, ale też droższa niż kredyt (nie jest to jednak regułą).
Jak sprawdzić, które rozwiązanie – kredyt czy pożyczka dla emeryta – będzie korzystniejsze? Z pomocą przychodzą kalkulatory online. Dzięki nim można sprawdzić przybliżony koszt zobowiązania oraz wysokość raty. Aby poznać szczegółową ofertę, senior musi skontaktować się z bankiem lub inną, wybraną instytucją finansową.